Loading...

System operacyjny – jaki wybrać do domu, a jaki do biura?

https://mextraschool.pl/151-szafy-i-regaly-szkolne

System operacyjny, nazywany także środowiskiem, to podstawowe i bardzo zaawansowane oprogramowanie, stanowiące bazę każdego komputera. Bez sprawnego systemu operacyjnego nasz komputer będzie jedynie składem całkiem bezużytecznych podzespołów. System operacyjny to podstawa działania komputera oraz instalowanych na nim programów. To właśnie on nadzoruje wszelkie urządzenia i podzespoły.

Pełni niebagatelną funkcję i to właśnie od niego zależą wszelkie operacje dokonywane przez komputer. Ułatwia także zarządzanie przechowywanymi plikami. Ale wybór dobrego systemu operacyjnego wcale nie należy do najłatwiejszych… Każda opcja ma przecież swoje plusy i minusy. Dowiedz się, jaki system warto wybrać.

Systemy operacyjne

Jakie systemy operacyjne mamy do wyboru? Użytkownicy indywidualni najczęściej decydują się na system Windows, ale to wbrew pozorom wcale nie jedyna opcja. System ten należy dopasować do specyfiki użytkowania komputera, ale także do naszych potrzeb i wymagań. Wybrać możemy także system MacOs oraz Linux.

System operacyjny Microsoft Windows

To najpopularniejszy system operacyjny na całym świecie.

Dostępny na komputerach przeznaczonych na użytek domowych, ale instalowany także na urządzeniach firmowych. Microsoft Windows znajdziemy na komputerach w domu, w pracy, w biurze, w szkole i na uczelni. Znany w różnych wersjach – Windows 7, 8 i 10. Dostępny także w różnych wariantach, dedykowany użytkownikom indywidualnym, ale i profesjonalnym.

System operacyjny MacOs

MacOs to system operacyjny instalowany na komputerach i innych urządzeniach mobilnych marki Apple. Urządzenia tejże marki, z charakterystycznym logiem nadgryzionego jabłka, stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. Komputery stacjonarne iMac oraz laptopy MacBook mają już fabrycznie zainstalowany system MacOs, wyróżniający się przyjemnym interfejsem, zadziwiającą stabilnością i wysokim komfortem użytkowania. System operacyjny MacOs posiada potrzebne do pracy programy i aplikacje multimedialne, które odbiegają nieco od tych znanych użytkownikom Microsoftu.

Jeśli więc zamierzamy zmienić system z jednego na drugi, musimy liczyć się z tymi różnicami i być przygotowanym na zmianę naszych dotychczasowych przyzwyczajeń.

System operacyjny Linux

Linux to darmowy system operacyjny, powszechnie wykorzystywany w firmach lub na nieco tańszych urządzeniach. Tu również znajdziemy pewne różnice, do których będą musieli przyzwyczaić się dotychczasowi użytkownicy systemu Microsoft czy MacOs.