Kolejnym istotnym uzupełnieniem usług ochroniarskich, poza instalacją alarmową, jest również odpowiedni system monitoringu. To także temat bardzo szeroki, ponieważ konsumenci mają możliwość wybierania spośród bardzo wielu rozwiązań w tym zakresie. Przede wszystkim należy wskazać, że skala takiej instalacji zależy głównie od wielkości obiektu oraz jego charakteru.
Im większą powierzchnię trzeba objąć dozorem wizyjnym, tym większe będą koszty i tym więcej prac technicznych należy wykonać. Płyną z tego jednak bardzo konkretne korzyści związane z bezpieczeństwem. Cechy instalacji dozoru wizyjnego Podstawą monitoringu są kamery.
Pod tym względem wybór jest ogromny, ponieważ w sprzedaży znajduje się szereg kamer dedykowanych do takich zastosowań. Część z nich pozwala rejestrować obraz bardzo dobrej jakości w rozdzielczości HD lub wyższej, co w naturalny sposób przekłada się na wartość dowodową nagrań. Ponadto część modeli kamer świetnie radzi sobie z nagrywaniem obrazu nawet w całkowitych ciemnościach.
Umożliwia to wbudowany promiennik podczerwieni z diodami IR. Sercem każdego systemu monitoringu są rejestratory, ponieważ to za ich pomocą steruje się parametrami obrazu oraz nagrywania. Umożliwiają one także podgląd w czasie rzeczywistym, jak też przeglądanie zapisanych wcześniej materiałów.
Oczywiście do rejestratora musi być podłączony dysk twardy, na którym dane będą na bieżąco zapisywane. Dobrej klasy dysk o dużej pojemności jest w stanie zapisać setki godzin nagrań w wysokiej jakości. Pakiet zazwyczaj się opłaca Koordynatorem i wykonawcą instalacji może być agencja ochrony.
Warto wtedy zdecydować się na pakiet, w ramach którego otrzymujemy jako klienci pracę patroli interwencyjnych, skuteczny system alarmowy oraz monitoring w ramach jednej usługi. Takie pakiety najczęściej są bardzo ekonomiczne i lepiej zdecydować się na taką opcję niż na kupowanie każdego z rozwiązań osobno. Odpowiedzialność za zabezpieczenia posesji są w tym momencie jasno określone.