Loading...

Społeczeństwo musi ze sobą współpracować

choroby.chorobywpodrozy.com.pl fouette.pl

Człowiek nigdy nie był i nadal nie jest samowystarczalny. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych osób, nie tylko po to, aby w kontaktach z nimi się rozwijać, ale także po to, aby w razie problemów, nie był pozostawiony sam sobie. Dlatego właśnie tak ważne jest to, jakie relacje panują w społeczeństwie, na ile ludzie są ze sobą zjednoczeni, co się dzieje między różnymi jednostkami. Im lepsza jest tutaj współpraca, tym lepiej z pewnością będzie działało całe państwo.

Jesteśmy od siebie zależni

Trzeba sobie przede wszystkim zdać sprawę, że jesteśmy od siebie zależni. Potrafimy coś zrobić, ale z drugiej strony potrzebujemy kogoś, kto przygotuje dla nas meble, kto zrobi dla nas buty, kto nauczy nas nowych rzeczy, kto zajmie się nami, gdy będziemy chorzy. To oznacza, że jako społeczeństwo musimy tak działać, żeby każda dziedzina życia była odpowiednio zabezpieczona.

Abyśmy mieli pewność, że jeśli pójdziemy do szkoły, to trafimy tam na dobrych nauczycieli, jeśli będziemy chcieli odpocząć, to trafimy na osoby, które ten odpoczynek nam zapewnią, a jeśli będziemy potrzebowali specjalistycznej opieki, to właśnie taką opiekę dostaniemy. Dlatego też potrzebujemy różnego rodzaju regulacji, które będą decydowały o tym, jak te wszystkie relacje mają wyglądać, co wolno robić, a czego nie, bo tylko wówczas można mieć pewność, że wszystko działa na naprawdę wysokim poziomie.

Solidarność jest widoczna

Czasami można odnieść wrażenie, że jakieś społeczeństwo jest skłócone, że odmienne podejście poszczególnych osób do określonych kwestii sprawia, że to społeczeństwo jest podzielone na dwa, a czasami nawet kilka przeciwstawnych obozów. Jednak kiedy przychodzi coś niespodziewanego, kiedy pojawia się tragedia, związana z pożarem, z trzęsieniem ziemi, z porywistymi wiatrami, kiedy jakąś grupę dotyka nieszczęście, to wtedy widać, jak zgrane jest dane społeczeństwo. Nagle znajdują się ludzie chętni do pomocy, znajdują się ludzie, którzy dobrowolnie wpłacają pieniądze, znajdują się osoby, które poświęcając swój czas, niejednokrotnie nieodpłatnie, pomagają naprawić szkody. Wówczas widać, że choć na co dzień ci ludzie nie zgadzają się w różnych kwestiach, to w chwilach, gdy dzieje się coś złego, potrafią odsunąć te waśnie na bok i działać wspólnie, dla dobra poszkodowanych. Im lepiej działa dane społeczeństwo, im bardziej potrafi współpracować, tym większa jest szansa, że poradzi sobie z różnymi przeciwnościami.