Loading...

Społeczeństwa się starzeją

Fouette Meblowe pianki tapicerskie obiciowe smily play hurtownia zabawek świetne zabawki

Na co dzień mało kto zastanawia się nad tym, w jakiej kondycji jest jego społeczeństwo, to w którym żyje, w którym funkcjonuje i którego jest częścią. Prawda jednak jest taka, że wszyscy mamy wpływ na jego kondycję i czasami nasze decyzje, chociaż wydają nam się prywatne, to jednak nie do końca takie są. Jeśli decydujemy, że nie będziemy pracować, tylko będziemy korzystać z pomocy państwa, to korzystamy w ten sposób z pomocy całego pracującego społeczeństwa, które musi się dołożyć do tego, aby nam mogły być wypłacone odpowiednie świadczenia.

Na co jeszcze mają wpływ nasze decyzje?

Eksperci alarmują już od lat

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że eksperci już od lat alarmują, że większość społeczeństw się starzeje. To oznacza, że rodzi się zbyt mało dzieci, a przybywa osób starszych, które nie są w stanie już pracować, które czasami też nie są w stanie same się sobą zająć i potrzebują opieki. To niebezpieczna sytuacja, bo to właśnie młode, pracujące osoby utrzymują państwo, a do tego jeszcze im mniej będzie młodych, tym więcej rąk będzie brakowało, do zajmowania się starszymi osobami.

Na daną sytuację wpływ mamy my wszyscy, bo przecież sami ustalamy, ile chcemy mieć dzieci. Kiedyś dominowały duże rodziny, które miały piątkę potomstwa i więcej. Obecnie za dużą rodzinę uznaje się taką, która ma trójkę dzieci, jednak przeważający model rodziny to dwójka dzieci.

Oczywiście istnieją ludzie, którzy z przyczyn zdrowotnych, czy ekonomicznych nie mogą mieć więcej niż jedno dziecko, ale bardzo często zdarza się, że mimo braku przeciwwskazań, ludzie nie decydują się na więcej dzieci, bo uważają, że więcej będą w stanie zapewnić jedynakowi. Będą mieli dla niego wówczas więcej czasu, ale też pieniędzy, aby móc rozwijać jego pasje.

Potrzebna pomoc z zewnątrz

Jeżeli sytuacja się nie zmieni, jeśli nie zacznie się rodzić więcej dzieci, które będą w stanie odmłodzić społeczeństwo, to dojdzie do sytuacji, gdy trzeba będzie szukać pomocy z zewnątrz.

Gdy trzeba będzie przyjmować innych ludzi, spoza naszej kultury, spoza kraju, którzy zgodzą się pracować i zajmować starszymi osobami. W ten sposób będzie można utrzymać państwo, jednak może się okazać, że na dłuższy czas, nawet takie działania nie będą dostatecznie wystarczające. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mamy realny wpływ na to, co dzieje się z naszym społeczeństwem i czy jest w nim więcej dzieci, czy osób starszych.

Jak tą wiedzę wykorzystamy?.