Loading...

Rynek mieszkaniowy – jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

valhalla.net.pl https://mextraschool.pl/ Pomagamy pozycskać kredyty dla firm: developerskie, inwestycyjne

Wiele osób marzy zakupie własnego mieszkania, jednakże rezygnuje z tego między innymi przez dużą dezorientację i brak rozeznania w temacie. Wbrew pozorom nie jest to jednak aż tak skomplikowana procedura, a finalny efekt może być dla nas naprawdę zadowalający. Na pewno cały proces kupowania mieszkania powinniśmy zacząć od oszacowania naszego budżetu. Wchodzi w niego zazwyczaj wkład własny oraz szacowana pożyczka z banku. Jest to zatem dobry moment aby ustalić swoją zdolność kredytową, która to pomoże realnie zaplanować maksymalną cenę mieszkania. Dzięki temu unikniemy zawodów związanych z interesującymi ofertami, na które to niestety nie będzie nas stać. Kiedy już uda nam się określić mniej więcej budżet przychodzi czas na ustalenie oczekiwań i wymagań dotyczących mieszkania. To nie tylko miasto, dzielnica czy typ budynku, ale też obecność piwnicy, strychu, windy, a także dostęp do komunikacji miejskiej. Wielu osobom zależeć może także na balkonie, oknach na konkretne strony świata czy bliskości jakiś punktów handlowo-usługowych. Poszukiwania odpowiedniego lokum możemy prowadzić oczywiście samemu, lecz niektórzy wybierają w tej materii pomoc doświadczonych agentów nieruchomości.

Wtedy to właśnie na nich spoczywa główna selekcja ofert, ponieważ klientom przedstawiają już tylko te spełniające ich wymagania.

Co należy zweryfikować zanim wybierzemy mieszkanie?

Jeśli mamy już za sobą oglądanie kilku albo nawet kilkunastu mieszkań przychodzi moment kiedy powinniśmy próbować podjąć ostateczną decyzję. Nie jest to wcale łatwa sprawa, dlatego też na tym etapie warto dokładnie zweryfikować najbardziej przekonujące nas oferty. W przypadku wyboru mieszkania od dewelopera powinniśmy między innymi poprosić o prospekt informacyjnym, odpis z KRS, jak również dokumenty, które będą potwierdzeniem braku zadłużenia samego dewelopera. Poza tym, dobrze jest też sprawdzić prawa własności gruntu oraz wszelkie pozwolenia na budowę. Decydując się na ofertę mieszkania z rynku wtórnego należy przede wszystkim zapoznać się z aktem notarialnym oraz księgą wieczystą. Warto też pytać wprost, dlaczego ktoś planuje sprzedaż tego mieszkania lub kto w nim wcześniej mieszkał. Istotna może się też okazać informacja o tym kiedy przeprowadzany był ostatni remont, jacy są sąsiedzi czy też jak wyglądają koszty utrzymania. Dodatkowo, powinniśmy też poprosić o wydanie dokumentu potwierdzającego, że w danym mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Wszystkie te środki ostrożności mają za zadanie zagwarantować nam w pełni przemyślany i bezpieczny zakup.