Loading...

Jak wybrać program do edycji grafiki?

kuchnia w stylu klasycznym krzesła iso

Programy graficzne to obecnie niezwykle zaawansowane narzędzia. Nierzadko wymagają dość długiego czasu, by właściwie poznać ich wszystkie, rozbudowane funkcjonalności. Choć znaleźć można również i takie programy do obróbki grafiki, które przeznaczone są jedynie do wąsko sprecyzowanych zadań. Pomiędzy tymi dwoma rodzajami, zaawansowanymi i wąskimi, znajdują się też narzędzia uniwersalne, bardzo proste w obsłudze. Czym zatem kierować się przy wyborze programu przeznaczonego do obróbki grafiki we własnym domu lub w firmie?

Programy graficzne na własny i firmowy użytek

Możemy zdecydować się na wybór programu do obróbki grafiki w warunkach domowych, ale również taki z przeznaczeniem firmowym.

Jaki program będzie odpowiedni do domu, a jaki do firmy? Do obróbki grafiki w domu należy dobrać przede wszystkim taki program, który będzie dostosowany do możliwości naszego sprzętu. Te rozbudowane, zaawansowane narzędzia będą z pewnością wymagać dość wiele od sprzętu. A pamiętajmy, że większość domowych komputerów ma raczej wymiar uniwersalny.

Program do obróbki w domu powinien koncentrować się na możliwości edycji zdjęć cyfrowych. Wśród funkcji powinny być do wyboru takie jak:

  • balans kolorów, kadrowanie,
  • edycja kontrastu
  • edycja ekspozycji,
  • możliwość automatycznej korekty.

Z kolei wybór programu graficznego do firmy zazwyczaj nie jest dyktowanymi wymaganiami sprzętowymi. Zawsze może do takiego programu wybrać odpowiedni sprzęt. Najważniejszym kryterium wyboru będą do wymagane przez nas funkcje, dedykowane do danych grafik. Może być to program przeznaczony do profesjonalnej obróbki zdjęć, tworzenia samodzielnych grafik, plakatów, bannerów czy wizytówek. Nie bez znaczenia jest też cena danego narzędzia i nasze możliwości finansowe.

Programy do grafiki rastrowej i wektorowej

Programy przeznaczone do grafiki rastrowej oraz te do grafiki wektorowej to obecnie nie jedyne narzędzia dostępne na rynku. Podział ten należałoby uzupełnić o specjalne programy do grafiki dynamicznej, a także kilka innych specjalistycznych typów. Jednak to właśnie grafika rastrowa i wektorowa leżą u podstaw każdego z narzędzi graficznych. Jaki program do obróbki grafiki jest najlepszy? To zawsze subiektywna opinia, każdemu bowiem zależy na innych funkcjonalnościach. Profesjonalne narzędzia będą cechować się rozbudowanymi funkcjami, ale będą też miały dość wysoką cenę.