Loading...

Ekonomia w domowym budżecie

profesjonalne usługi komornicze w gdyni stoły konferencyjne składane

Mądre i rozsądne zarządzanie domowym budżetem to konieczność jeśli zależy nam na odpowiedzialnym wydawaniu pieniędzy. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza gdy zależy nam na jak najlepszej efektywności. Nie da się ukryć, że wpierw warto zacząć od dokładnego rozpisania wszystkich regularnych przychodów miesięcznych.

Oczywiście wiadomo, że czasem zdarzają się różnego rodzaju premie lub dodatki, jednakże w wyjściowej kwocie warto uwzględnić jedynie pewne i stałe źródła pieniędzy, którymi jest między innymi pensja z pracy. Całokształt miesięcznych dochodów to jednak nie tylko wynagrodzenie z etatu, ale też między innymi wszelkie wynagrodzenia z umów o dzieło lub umów o zlecenie. Zwykle mogą być one jednak dość nieregularne, co warto oczywiście uwzględnić, starając się przyjąć za punkt wyjścia średnią kwotę z ich tytułu.

Dodatkowo, niektóre rodziny otrzymują różnego rodzaju zasiłki z pomocy społecznej, które to uzależnione są od konkretnych sytuacji rodzinnych. Mogą one zatem przyjmować różne kwoty, ale też być wypłacane miesięcznie lub okresowo. W przypadku posiadania dzieci, źródłem przychodu mogą być stypendia szkolne – socjalne lub za dobre wyniki w nauce.

Po rozwodzie opiekun dziecka może także liczyć na comiesięczne wpływy z alimentów.

Jak sprawnie zarządzać domowym budżetem?

Kiedy uda nam się już podsumować ile finalnie wynosi nasz miesięczny budżet, pora zacząć liczyć wpierw koszty związane z utrzymaniem domu lub mieszkania. Tego rodzaju wydatki są zwykle co miesiąc w podobnej kwocie, a dotyczyć mogą czynszu dla wynajmującego, czynszu do wspólnoty lub też raty kredytu hipotecznego.

Dodatkowo, oprócz tego typu kosztów dochodzą również te związane z opłatami za media, wywóz śmieci, ogrzewanie, wodę lub też prąd. Oczywiście końcowa kwota może być bardzo różna w zależności od tego czy mieszkamy w bloku, kamienicy czy też domku jednorodzinnym. Warto jednak dokładnie rozpisać sobie wszystkie wydatki związane właśnie z samym lokum.

Kolejnym krokiem powinno być podsumowanie kosztów stałych, do których należeć mogą nie tylko opłaty na ubezpieczenie na życie, ale też wszystkie związane z edukacją, służbą zdrowia a także chociażby opiekunką, jeśli dzieci nie chodzą do przedszkola. Oprócz tego istotne jest także oszacowanie pieniędzy wydawanych na transport – czy to samochodowy czy też komunikacją miejską. Poza tym, budżet obejmować powinien też wydatki na żywność, higienę oraz rozrywkę.

W zależności od możliwości finansowych mogą one być oczywiście dość zróżnicowane.