Loading...

Dobry program antywirusowy – warto mieć!

nawigacja.omijanie-korkow.com.pl blackart

W czasach czyhających na nas zagrożeń internetowych, odpowiedni program antywirusowy z pewnością stanowi podstawę. Komputery z podłączeniem do Internetu są każdego dnia narażone na działanie złośliwych programów, a także różne ataki hakerskie. Właściwie dobrany program antywirusowy pomoże nam w ochronie przed negatywnymi skutkami tego typu działań. Podczas wyboru takiego programu warto zwrócić jednak uwagę na kilka kwestii.

Czy warto mieć program antywirusowy?

Oczywiście, że warto! Choć utarło się przekonanie, że niektóre systemy wcale nie są skuteczne w swoim działaniu i nie uchronią nas przed wszystkimi zagrożeniami, to w rzeczywistości zapewniają naprawdę skuteczną ochronę.

Większość programów antywirusowych na bieżąco aktualizuje bazy wirusów, by skutecznie wykrywać zagrożenia i przeciwdziałać atakom. Pamiętajmy, że nawet najsłabsza ochrona jest lepsza niż w ogóle żadna. Słabiej działające programy mogą nie radzić sobie z wszystkimi zagrożeniami, ale z częścią z nich i tak dadzą sobie radę.

Program antywirusowy – zadania

Jakie są w ogóle zadania programu antywirusowego? Zasada funkcjonowania takiego oprogramowania jest bardzo prosta. Program wykrywa potencjonalne zagrożenia, a także zainfekowane pliki, by poddać je kwarantannie.

Podejmowania jest próba wyleczenia, naprawienia zagrożeń lub ich usunięcia. W większości przypadków program pyta użytkownika, co chce zrobić z danym plikiem. Poziom ochrony ustalamy indywidualnie. O części zadań możemy decydować sami, a część już z góry zlecić oprogramowaniu. Programy antywirusowe będą reagować na próby pobrania plików z Internetu.

Od razu skanują takie pliki i gdy tylko wykryją jakiekolwiek problemy, informują o tym użytkownika. Skanują również strony internetowe, a okresowo także dysk twardy. Proponują usunięcie niepotrzebnych programów, które jedynie spowalniają nasz system. Podstawą skutecznego oprogramowania antywirusowego jest jednak dobrze zaktualizowana baza wirusów. Warto zatem postawić na automatyczne aktualizacje, abyśmy nigdy o tym nie zapomnieli.

Jaki antywirus wybrać?

Większość współczesnych ataków hakerskich ma na celu zdobycie naszych danych, a także haseł dostępu do różnych kont, w tym kont bankowych. Dobry antywirus powinien zatem chronić nasz system przed wirusami, ale również reagować na różne próby wydobycia kluczowych danych..