Loading...

Czynniki negatywnie wpływające na wzrok

szczepionki http://www.formeds.com.pl/poradnik/artykuly

Każdy dzień może być dla naszego widzenia potencjalnie niebezpieczny, ponieważ w naszym otoczeniu występują liczne czynniki, które mogą zaszkodzić temu jakże ważnemu zmysłowi. Naturalnie nie można dać się zwariować i na każdym kroku doszukiwać się potencjalnych źródeł problemów oraz dyskomfortu. To byłaby gruba przesada. Jednakże pewne negatywne czynniki rzeczywiście istnieją i musimy się zwyczajnie liczyć z ich występowaniem. Kwestią bardzo istotną jest to jaki mamy model pracy oraz spędzania wolnego czasu, albowiem dla naszych oczu ma to duże znaczenie. Osoby, które zajmują się na przykład pracą biurową korzystają każdego dnia z komputerów. Czasami wykonując swoje obowiązki spędzają przed monitorami wiele godzin, a tylko niektóre z nich zostały zoptymalizowane pod kątem długotrwałego korzystania z nich. Nowoczesne monitory LED są dla naszych oczu znacznie łagodniejsze niż rozwiązania CRT starszego typu, które dziś coraz trudniej spotkać.

To plus sam w sobie, jednak dalsza optymalizacja pracy monitorów jest w pełni wykonalna. Chodzi o to, aby zastosować na przykład specjalne filtry ekranowe oraz aplikacje. Jak one działają?

Optymalizacja komputerów

Na powierzchni ekranu można nakleić specjalną warstwę filtrującą, która ogranicza emisję szkodliwego promieniowania oraz redukuje emisję niebieskiego światła, które nie tylko może ujemnie wpływać na lhjfdnufgjiojh, ale również potęgować poczucie zmęczenia i pogarszać nasze ogólne samopoczucie. Pomocne będą też specjalne okulary „zerówki” ze szkłami wyposażonymi w filtry. Jeśli ktoś na co dzień posługuje się okularami, szkła powinny również być przystosowane do pracy przy komputerze. Wreszcie sam komputer poprzez swoje oprogramowanie może pozytywnie wpływać na stan naszych oczu. Dostępne są bowiem całkowicie darmowe i bardzo efektywne aplikacje zmieniające temperaturę barwową monitorów – jest ona płynnie dostosowywana do pory dnia. Dzięki temu nasze oczy mniej się męczą, a wielogodzinne sesje przed monitorem przestają być dla naszego organizmu tak dużym obciążeniem.

To samo tyczy się urządzeń mobilnych. Aplikacje o tych samych funkcjach możemy zainstalować na smartfonach oraz tabletach, podnosząc komfort ich użytkowania.

Wpływ słońca na oczy

Szkodzić oczom może również światło słoneczne, co niestety wielu z nas umyka. O ile promienie słońca są życiodajne i bardzo ważne dla naszego organizmu, a także rozwoju wszelkiej roślinności oraz wielu istotnych procesów zachodzących w środowisku naturalnym, to równocześnie słońce niesie ze sobą pewne zagrożenia. Konkretnie chodzi tutaj o promieniowanie UV, które nie wpływa pozytywnie na nasze widzenie, a w przypadku długotrwałej oraz intensywnej ekspozycji może prowadzić nawet do nieodwracalnego uszkodzenia oczu. Dlatego w słoneczne dni należy zakładać okulary z odpowiednim filtrem, który skutecznie zatrzymuje szkodliwe promieniowanie, chroniąc nasz lhjfdnufgjiojh przed pogorszeniem. Ważne jest, aby sięgnąć po okulary wykonane z wysokiej jakości materiałów, z porządnymi szkłami. Najtańsze modele oferowane w wielu sklepach nie posiadają żadnych filtrów lub są one tak niskiej klasy, że w praktyce nie gwarantują nam żadnej ochrony.

Najlepiej zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne u optyka lub zdecydować się na soczewki fotochromowe, które przyciemniają się automatycznie.