Loading...

Czym kierować się przy zakupie zabawek dla przedszkolaka?

Przedszkolak ma do wyboru różnego rodzaju zabawki – pluszaki, lalki, samochodziki, klocki, puzzle, układanki, jeździki, zestawy plastyczne i interaktywne i wiele, wiele innych… Wśród tak szerokiej oferty zabawek dla dzieci w wieku przedszkolnym, aż trudno zdecydować się na konkretną rzecz… Jednak zamiast sięgać po pierwszą lepszą zabawkę, którą dostrzeżemy na sklepowej półce, warto nieco dłużej zastanowić nad wyborem zabawek dla malucha. Jak mądrze wybierać zabawki dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Poniżej znajdziesz mały przewodnik zakupowy.

Zabawki dobre jakościowo

Zabawki dla przedszkolaków powinny oczywiście dostarczać mu rozrywki, a przy okazji mieć wymiar edukacyjny, ale nie zapomnijmy też o tym, że zabawki te muszą być dobre jakościowo. Zabawki powinny być trwałe i solidne, by przetrwać wszystkie upadki i próby zgłębiania mechanizmu działania przez malucha.

Akcesoria powinny być też dla dziecka interesujące – to znaczy ładnie się prezentować, być kolorowe i wzorzyste… Kolory i wzory na pewno zachęcą dziecko do zabawy! Zabawka musi być też bezpieczna – musi posiadać odpowiedni atest, który przyznawany jest zabawkom dopuszczonym do sprzedaży w sklepach.

Zabawki rozwijające kreatywność

Najlepiej, by dana zabawka nie tylko bawiła, ale i rozwijała dziecięcą kreatywność.

W sklepach znajdziesz przeróżne zestawy kreatywne ze stempelkami, farbkami do malowania palcami, ciastoliną, brokatami, kredkami i tablicą z kredami. Możliwości jest naprawdę wiele, a to jedynie garstka przykładów.

Gry edukacyjne dla przedszkolaków

Inną kategorią zabawek są zabawki edukacyjne, które mają na celu przede wszystkim rozwinięcie danych umiejętności – zdolności logicznego myślenia, pamięci, koncentracji czy zdolności matematycznych. Są to rożnego rodzaju klocki, gry planszowe, układanki, tablice z magnetycznymi literkami, a także łamigłówki.

Dziecko w ten sposób rozwija swoją wyobraźnię, ćwiczy pamięć, uczy się czytania, liczenia, pisania…

Inspirujące zabawki dla maluchów

Idealne zabawki dla przedszkolaków mogą być również inspirujące, czyli takie, które pomagają rozwijać wyobraźnię dziecka i pozwalają na odgrywanie różnych ról. Są to małe kuchnie z naczyniami, indiańskie namioty tipi czy namioty przypominające pałac księżniczki.

Inspirujące są także małe teatrzyki z pacynkami, które pozwalają odgrywać różne scenki.

Zabawki aktywizujące

Czyli takie, które pobudzają przedszkolaków do ruchu – piłki do skakania, jeździki, rowerki, skakanki, trampolinki, baseny z kulkami, gra twister, a nawet bierki!.