Loading...

Czy warto wziąć kredyt mieszkaniowy?

meble ogrodowe komplet krzesła zewnętrzne do restauracji

Bez wątpienia to właśnie kredyt mieszkaniowy jest jedynym sposobem na zakup domu lub mieszkania przez osoby nie posiadajace wystarczających oszczędności na zakup za gotówkę. Daje on szansę na inwestycję we własne cztery kąty, jednakże oprócz tego wiąże się z wieloma trudnościami czy nerwami w okresie spłaty. Jest to w końcu bardzo duże zobowiązanie, które przytłacza nie tylko samą kwotą, ale też samą jego długością, która to wynosić może nawet trzydzieści lat. Być może to właśnie dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest tak trudna do podjęcia.

Ma on w końcu zarówno wiele zalet, jak i wad które to powinny zostać przez nas dokładnie rozważone. Tylko tak uda nam się podjąć decyzję zgodną z naszymi oczekiwaniami i możliwościami. Wiele osób przyzna, że oczywiście warto jest zdecydować się na kredyt mieszkaniowy i faktycznie dla nich może się to okazać wspaniała decyzja. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z nas ma inne możliwości finansowe, oszczędności, odporność na stres czy też styl życia.

To i wiele innych czynników mogą skutecznie pomagać lub też utrudniać funkcjonowanie podczas spłaty kredytu. Bez wątpienia jest to naprawdę ogromne zobowiązanie, zatem wymaga od nas nie tylko dobrego przygotowania, ale też analizy ryzyka i kosztów dodatkowych. W końcu nie każdy z nas będzie w stanie zrezygnować z egzotycznych wakacji czy też odmawiać sobie dodatkowych rozrywek. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna zatem być współzależna od naszych indywidualnych oczekiwań, możliwości i usposobienia.

Zalety i wady kredytu hipotecznego

Przede wszystkim wśród zalet najczęściej wymienia się to, że wiele osób zamiast płacić czynsz dla wynajmującego woli po prostu przeznaczyć te środki na spłatę raty kredytu. Dzięki temu znika poczucie wyrzucania pieniędzy w błoto, ponieważ zaczynają one tak naprawdę spływać na nasze konto a w tym przypadku nieruchomość. Poza tym, własne cztery kąty dają możliwość dowolnych ich aranżacji i umeblowania, co nierzadko nie jest możliwe w mieszkaniach wynajmowanych. Dodatkowo decydując się na zakup nieruchomości możemy w przyszłości o niej decydować – sprzedać czy też oddać pod wynajem.

Największą wadę kredytu hipotecznego jest chyba fakt, że fundujemy sobie w ten sposób obciążenie finansowe, które może trwać nawet trzydzieści lat. Poza tym, sam koszt kredytu który ściśle uzależniony jest od kwoty pożyczki może sięgać nawet pięćdziesięciu procent, co sprawia że znaczna część rat idzie po prostu do banku. Jakby tego było mało, dla niektórych osób kredyt hipoteczny to pewnego rodzaju kotwica, przez którą trudno jest się przemieszczać do innego miasta czy kraju w poszukiwaniu pracy.